Více informací

More Information

Mehr Informationen

Aaada® English

O nás

Výuka angličtiny pro děti od narození do 10 let s rodiči i bez

Od roku 2009 učíme v areálu ZŠ Petra Strozziho na adrese Za Invalidovnou 573/1, Praha 8. Vyučujeme ve vlastní škole, využíváme k výuce i hřiště, tělocvičny a prostory ZŠ. 
Odpolední kurzy angličtiny jsou určeny pro malé děti do 7 let s doprovodem rodičů. Kurzy v pátek jsou pro děti od 4 do 8 let děti s rodiči i bez. 
Angličtinu učí rodilý mluvčí s 15-letou praxí. Aaada kromě učení děti anglicky vydává a publikuje spoustu anglického materiálu sloužícího k výuce malých dětí. Různá CD a DVD s písničkami pro děti, anglická pexesa, karty, učební texty, zpěvníky a mnoho dalšího. 

Moc rádi znovu uvidíme děti, které znají Steva, byly na anglických táborech nebo na jeho kurzech. 

již teď naleznete na stránkách Aaady informace a přihlášky k jedenáctému ročníku letní anglické školy v přírodě – intenzivních táborů angličtiny pro děti s rodiči. Informace a přihlášky k dispozici zde.

Jakým způsobem se v našem klubu vyučuje?

Dětství je nádhernou dobou dobrodružství a objevů a děti jsou přirozeně zvídavé. Výuka jazyků může být zábavou a pro malé děti je skutečně překvapivě snadná. Je možné jejich zvídavost usměrňovat a podporovat, ne však je k učení nutit. Profesorka V. Hildebrand z Michiganské státní university, expert na výuku v raném věku, zdůrazňuje, že pokud se děti k učení spíše nutí než podporují, je pravděpodobné, že zareagují záporně a ztratí zájem často i o to, co pro ně jinak mohlo být ohromnou zábavou. Nová generace výukových materiálů pro děti zapojuje dětskou představivost takovým způsobem, který dříve nebyl možný.

Multimediální počítače speciálně upravené pro potřeby dětí se staly oblíbencem dětí i rodičů. Dítě poslouchá cizí jazyk z úst rodilého mluvčího - obvykle se jedná o pohádkovou postavu mluvící dětským hlasem, která dítě vede hrou – a plní nejrůznější úkoly. Přitom musí dobře poslouchat, dívat se a myslet. Všechny hry jsou interaktivní, to znamená, že vyžadují, aby se dítě aktivně zapojilo, řada z nich nahrává hlas dítěte a to se potom může slyšet v jedné z rolí. Dalším klíčovým prvkem našich kursů je hudba - pracujeme za pomoci hudebních nástrojů, hudebních nahrávek, karaoke i hraček, které mluví a zpívají.

V Aaadě se děti učí společně se svými rodiči. Výuka probíhá hravou formou s rodilým mluvčím. Přítomnost rodičů hraje v našem systému výuky klíčovou roli. Vedeme rodiče k tomu, aby si učební postupy osvojili a mohli je pak zkoušet doma. Výuka je v našem klubu pojata jako činnost, do které se zapojuje celá rodina. Každý si zde může vyzkoušet prostředky, které používáme k výuce dětí. Pro více informací neváhejte kontaktovat Aaadu na telefonu +420 281 864 128 nebo pište na e-mail.

Aaada® English

About us

Aaada English is the popular English language training system conceived by Steve A. Hildebrand in 1996 with the help and support of Verna Hildebrand, Phd., whose research and work at Michigan State University in early childhood education and her lifetime of experience proved indispensable. It was Steve's goal to challenge commonly held, and very often mistaken, assumptions about the language learning abilities of very young children. Namely, that a child is too young to learn a second language. Steve sought to teach English to children at the earliest possible moment in the development of the child's brain in order to take advantage of the unique human capacity for languages.

Stevie Rue and the Superstars

“Stevie Rue” is part of that original conception. He is a guy with a guitar who sings songs in English and exists in a child-centered environment, where imagination is free to roam and learning is fun. With his dog Robin at his side, he takes children on forest walks and sings songs around a blazing campfire. In winter time Robin plays a reindeer to Stevie Rue's Santa Claus. Children are superstars, and everyone gets to take the stage and sing a duet with Stevie Rue, whether it's at a summer camp, the child's Prague school, a party, or a holiday.

Music is the key element of each language course. Whether indoor or outdoor, there is singing, dancing, and art projects that relate to the songs that are taught. Most of the songs for teaching English are written by Steve A. Hildebrand, and others are traditional American or British songs as well as nursery rhymes that have been updated.

Aaada Shop for educational materials

A DVD with animated songs and video clips, audio CD’s and songbooks are available with original and updated English language children’s songs sung by teacher Steve Hildebrand. Songs that children have loved and learned from Stevie Rue’s body of work include “Wind the Bobbin Up”, “It’s So Easy to be Stevie Rue”, “Horses, Horses”, “Camping Tonight”, and others. The Stevie Rue collection, as well as computer programs for early learners are available in the Aaada Shop online store. Popular items sold include Reader Rabbit, Fisher-Price, Jump Start, among others.

Summer camps

Each summer, Aaada offers English language summer camps for children and their parents. Children learn intensively, every day for two weeks and have fun! At camp there is singing and dancing, outdoor activities, bicycles, “Indian Day,” canoeing, volleyball, nature hikes, and lots more! We have children from all over Europe coming to camps, and sometimes our English teachers are as young as 7 years old. For rainy days, or hot afternoons, computers specially adapted to the needs of children with educational programs are a favorite with children as well as parents. On a typical program children listen to animated cartoon characters (usually native English children’s voices) that guide them through learning adventures. Because the software programs are designed for interactivity, they require input from the child. The child must watch, listen and think to complete the various tasks. Along with computers there are nearly 500 English language books and toys for children of various ages.

English School for Children 2000-2008

Aaada was an English language school for children as young as a year and a half up to kindergarten age. However, it was different from a normal school because parents played a key role; we taught parents how to teach their children. The school was a club and resource center where a safe, friendly atmosphere welcomed both parents and young children. In the spring of 2008 Steve A. Hildebrand decided to change the focus of Aaada English School for Children because there was a need to develop educational material and produce music, graphic, and visual material. In June 2008 the school transformed into Aaada English and lessons continue in area schools and classes by special arrangement. Call today!